Každý z nás má určité pravidlá, ktorými sa riadi. Svoj systém. Tieto pravidlá určujú spôsob, akým sa rozhoduješ a určujú tak tvoje kroky. Každý človek má okolo seba múr poskladaný z jeho pravidiel a noriem. Tomu sa hovorí komfortná zóna.
Komfortná zóna je mentálny alebo psychický priestor, ktorý má minimálny riskantný alebo stresujúci potenciál. Tvoja komfortná zóna obsahuje množstvo vecí, ktoré sú ti známe. Od ľudí, ktorých poznáš tvárou v tvár, cez aktivity, ktoré máš rád, až po miesta, kam chceš vždy ísť. To, čo komfortná zóna poskytuje, je bezpečie. Komfortná zóna ti nedovolí urobiť nič, čo si neurobil už predtým. Niektoré situácie, alebo zážitky označuješ za bezvýznamné alebo nie vhodné pre teba. To je výhovorka, typická pre komfortnú zónu.
PREČO ĽUDIA NEOPÚŠŤAJÚ KOMFORTNÚ ZÓNU.
Na túto otázku mám vedeckú odpoveď. Nejde iba o lenivosť alebo pohodlie. Komfortná zóna má priame spojenie s osobnou úrovňou úzkosti.
Videl si niekedy človeka, ktorý hľadá konflikty? Ľudí, ktorým sa darí aj pod tlakom? Je tu možnosť, že konflikt a prítomnosť tlaku, je to, čo definuje ich komfortnú zónu. To znamená, že neexistuje jednotná definícia komfortnej zóny. U každého človeka sa to líši. Jeden nájde komfort v pokoji a tichu, druhý zase v chaose a neporiadku. Ak cítiš, ako ti stúpa hladina stresu, znamená to, že si práve prekročil komfortnú zónu.
Pri situáciách, ktoré berieme automaticky, sú pre nás známe, je hladina stresu nízka. To je komfortná zóna. Vo chvíli, keď je situácia ťažšia, zvyšuje sa výkon a stúpa aj úroveň stresu. To je zóna učenia. V momente, kedy situácia sa nedá zvládnuť, výkonnosť klesá a dostávame sa do zóny paniky.
KDE SA NABRALA TOĽKÁ ÚZKOSŤ?
Neistota. Dôvod, prečo sa ľudia stretávajú s úzkosťou, je pretože sa boja neznámeho. Keď vystúpiš zo svojej komfortnej zóny, začneš čeliť niečomu, na čo nie si zvyknutý. Nevieš, na čo sa máš pripraviť. Neistota je tá, ktorá spôsobuje, že ľudia sa krčia v kúte a zmenšujú svoju, už aj tak malú komfortnú zónu. Akákoľvek úzkosť, ktorá mala za následok negatívnu skúsenosť, má silný dopad na človeka. Tak sa ľudia boja opustiť svoju komfortnú zónu a myslia iba na najhoršie.
POMÔŽE TI TO NAUČIŤ SA NOVÉ VECI.
Keď konečne opustíš svoje teplé miestečko, začneš sa prispôsobovať novým situáciám a okolnostiam. To ti umožní naučiť sa nové veci. Môžu to byť zručnosti nie len prospešné v danej chvíli, ale môžu ti pomôcť aj v budúcnosti. Nevieš predsa v akej situácií sa ocitneš.
POSILNÍ TO TVOJ VÝKON
V kritickej situácií sa zvýši tvoj výkon na maximum. Keď budeš takýmto situáciám čeliť častejšie, zvykneš si na maximálne úsilie a tak pôjdeš do všetkého naplno. A príde ti to prirodzené.
ZVYŠUJE KREATIVITU
Pretože si sa stretol s niečím novým, niečím, čo si predtým nerobil a nie je ti to známe, si nútený urobiť dve veci – byť kreatívny a inovatívny. Keď si za svojimi bezpečnými hranicami, musíš si to tam upraviť.
ZNIŽUJE STRACH Z NEÚSPECHU
Strach je faktor, ktorý ľudí núti aby zostali v ich komfortnej zóne. Ľudia sa boja neúspechu, že zlyhajú, sklamú,… A tak to radšej ani nevyskúšajú a odsúdia sa už popredu na neúspech.
Keď si už len kúsok od úspechu, občas sa zľakneš: „čo ak to nevyjde?“ Ak sa aspoň pokúsiš zvládnuť aktuálnu situáciu, ľahšie zvládneš tú ďalšiu.
BUDUJE SEBAVEDOMIE
Ako som spomínala, veľa ľudí sa pýta seba samého: „čo ak neuspejem?“ Nechcú čeliť ničomu novému. A teraz sa spýtam niečo ja. „A čo ak uspeješ?“ Opustenie komfortnej zóny ti umožní spoznať seba samého. Ver mi, dokážeš sám seba prekvapiť. Zistíš, čo všetko zvládneš a dokážeš urobiť. Najlepšou vecou je to, že sa budeš cítiť sebavedomo.
DÔVODY, PREČO OPUSTIŤ KOMFORTNÚ ZÓNU SÚ FAJN, ALE AKO TO UROBIŤ?
Nebudeš vedieť opustiť komfortnú zónu, pokiaľ nebudeš vedieť pokiaľ sú jej hranice. Zisti, aká veľká je tvoja komfortná zóna. Začni si vytvárať rutinu s maličkosťami. Sprav si zoznam vecí, maličkostí, ktoré nie sú ťažké ale necítiš sa pri nich príjemne. Zvykni si ich robiť a postupne to pôjde ľahšie.
ZMEŇ SVOJE ZMÝŠĽANIE
Všetko začína v tvojej hlave. Ak si o sebe myslíš, že si neschopný, začni sa na seba pozerať ako na toho schopného. Pokiaľ máš pocit, že nič sa ti nedarí a celý svet je proti tebe, začni sa na to pozerať opačne. Viem, že to nie je ľahké, ale postupne, zvykom, sa to dá dosiahnuť.
ZAČNI V MALOM
Nikto od teba nečaká, že predáš všetok svoj majetok, skončíš v práci, zbalíš sa a prejdeš stopom celý svet. Stačia drobnosti. Skús trochu pozmeniť drobné rutinné činnosti. Kúsok po kúsku. Nauč sa niečo nové. Nejakú novú zručnosť alebo si prečítaj knihu, ktorú si predtým nečítal. Možno máš niečo, čo si chcel. Stojan na maľovanie? Motorku? Pestovať kvety?
STRETNI NOVÝCH ĽUDÍ
Samozrejme, tvoji priatelia sú skvelí, ale tiež patria do komfortnej zóny. V žiadnom prípade ich neopúšťaj, skús si iba nájsť aj nových. Skús spoznať nových ľudí, ktorý majú odlišné záujmy ako ty. Možno sa ti ich záujmy zapáčia. S inými záujmami prichádzajú aj iné názory. Otvor sa možnostiam. Skús napríklad vybehnúť na kávu s kolegom/kolegyňou, ktorú až tak nepoznáš.
Viem, že to nie je najľahšie. Teplučké a bezpečné miesto sa ťažko opúšťa. Ale predstav si, čo všetko môžeš zažiť. Naučiť sa nové veci, spoznať nových ľudí, cestovať, možno si kúpiť niečo, čo si už dlho chcel ale nikdy si na to nemal odvahu. Svet je plný možností, treba si ich len vybrať.
Zdroj: http://inspirationfeed.com/articles/self-development/why-you-should-leave-your-comfort-zone/