Tehotenstvo je nepochybne jedno z najkrajších období života ženy. Aj napriek prípadným starostiam či nevoľnostiam má fáza očakávania prírastku do rodinky svoje čaro. Väčšina žien túžiacich po bábätku sa snaží robiť všetko pre to, aby sa na obdobie tehotenstva dostatočne pripravili. Zodpovednou prípravou tak môžu predísť prípadným problémom počas nasledujúcich deviatich mesiacov.
Ak ste sa rozhodli, že teraz je ten správny čas pre bábätko, určite by ste prípravu na obdobie tehotenstva nemali brať na ľahkú váhu. Otázka príprav na tehotenstvo je veľmi individuálnou záležitosťou. Záleží od kondície, ale aj samotnej konštitúcie každej ženy. Avšak platia isté všeobecné zásady, ktoré by pred obdobím tehotenstva (ale aj počas neho) mala každá žena dodržiavať. Budúce mamičky by nemali zanedbávať starostlivosť o seba a dopriať si dostatok oddychu. Taktiež by sa mali vyhýbať stresu a nastaviť rovnováhu medzi povinnosťami a voľnočasovými a oddychovými aktivitami.
Pred samotným procesom počatia je potrebné absolvovať návštevu gynekológa. Možno sa vám bude návšteva gynekológa zdať ako samozrejmosť, no v niektorých prípadoch je skutočne dôležité prekonzultovať s lekárom jednotlivé možnosti. Najmä v prípade, ak dlhodobo užívate lieky, ktoré by mohli ovplyvniť plodnosť a priebeh tehotenstva. Okrem toho vás váš lekár môže nasmerovať na rôzne vyšetrenia rodinnej anamnézy alebo odporučiť úpravu stravovania či hmotnosti.
Udržiavanie hmotnosti je dôležité
Úprava hmotnosti aj stravovanie sa budúcich mamičiek je takmer samostatnou kapitolou. Telesná hmotnosť vplýva na plodnosť žien ale aj na samotný priebeh tehotenstva. Problémom však nie je iba nadváha či obezita, ale aj naopak, príliš nízka váha. V prípade, že má budúca mamička niekoľko kíl navyše, je potrebné začať s redukciou hmotnosti v dostatočnom časovom predstihu. Riešenie však netkvie v krátkodobých diétach a ochudobňovaní organizmu o živiny. Dôležité je vybudovať si dlhodobo udržateľné návyky v stravovaní a pohybových aktivitách, ktoré zabezpečia stratu a následné udržanie hmotnosti. Ak sa vám úspešne podarí tieto návyky zaradiť do svojho života, vaše telo sa vám odvďačí tak, že sa budete nielen cítiť, ale aj vyzerať lepšie. Taktiež zvýšite svoje šance na počatie ale aj na zdravý a bezproblémový priebeh tehotenstva. Ak si však neviete samy pomôcť, je dobré, ak sa môžete obrátiť na odborníka, ktorý vám v prípade nejasností pomôže, poradí a nasmeruje vás.
Eliminácia stresu k psychickej pohode
S ozdravovaním životného štýlu ide ruka v ruke aj eliminácia stresu. Stres je pre budúce mamičky veľkým nepriateľom a ak je ho priveľa, dokáže uškodiť. Samotný stres ale aj napätie dokážu negatívne ovplyvňovať schopnosť počatia a taktiež aj priebeh tehotenstva. So stresom sa v niektorých prípadoch spája aj úzkosť či dokonca depresie. Práve tieto prejavy majú nepriaznivý vplyv na vývoj plodu a spájajú sa aj s nižšou pôrodnou hmotnosťou bábätka. Aj odborníci na rodičovstvo sa zhodujú, že tehotenstvo je obdobím v živote ženy, kedy podlieha mnohým zmenám vo fyzickej a psychickej oblasti. Psychológ Thomas R. Verny je autorom knihy Rodičovstvo od počatia a venuje sa prenatálnej psychológii a podľa neho je každá žena, ktorá je počas tehotenstva vystavená rozličným tlakom či stresovým faktorom, môže to ovplyvniť aj vývoj bábätka, pretože jeho kognitívne schopnosti dozrievajú s vývinom mozgu. Matka je prepojením vonkajšieho sveta a dieťaťa v brušku. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ktoré vám napomôžu pri odstraňovaní stresu z vášho života, od prechádzok v prírode cez meditácie až po cvičenie jogy. Dôležité je, aby ste boli v čo najväčšej v psychickej pohode. Najlepšie je poradiť sa s odborníkom, ktorý druh činnosti je pre vás ten najvhodnejší.
Dostatok pohybu nezaškodí
S odbúravaním stresu a celkovou dobrou kondíciou súvisí aj pohyb. Je všeobecne známe, že ženy, ktoré sa pred tehotenstvom venovali športu a cvičeniu, zvládali obdobie tehotenstva lepšie. Záťaž na organizmus je menšia, pretože telo si už na istú záťaž predtým zvyklo. Cvičenie pred tehotenstvom má výhody dokonca aj po samotnom pôrode, takéto aktívne mamičky sa dokážu rýchlejšie vrátiť späť k svojej pôvodnej váhe. Pri cvičení majú veľký význam najmä cviky zamerané na obnovenie a udržiavanie svalovej rovnováhy, posilnenie brušných a sedacích svalov a svalov panvového dna. Počas cvičenia je však potrebné myslieť aj na správnosť dýchania. V takomto prípade je lepšie spoľahnúť sa na odborníkov, ktorí budúcim mamičkám presne vysvetlia všetko potrebné pre správne a bezpečné cvičenie pred a počas tehotenstva. Fyzická aktivita počas tehotenstva je prospešná pri eliminácií niektorých rizík a má pozitívne účinky na priebeh tehotenstva a pôrodu.
https://www.myvmc.com/pregnancy/exercises-to-do-and-avoid-during-pregnancy/
Správna životospráva, pitný režim a dostatok pohybu
Netreba však zabúdať ani na dostatočný pitný režim. A to nielen pri cvičení, ale aj počas bežných dní. Budúce mamičky by preto mali dbať na dostatočný príjem vody počas dňa. Taktiež by mali vedieť, že káva, čierny a zelený čaj či sladené nápoje nie sú vhodnou tekutinou na dopĺňanie pitného režimu. Vhodnými nápojmi sú v tomto prípade čistá voda ale aj bylinné čaje. Okrem vody je pre organizmus budúcej mamičky potrebný aj dostatočný prísun kyslíka. Preto je pravidelný pobyt či prechádzky v prírode ideálnou voľbou budúcej mamičky, ako spojiť príjemné s užitočným. Okrem toho takýmto spôsobom zaženiete aj už spomínaného nepriateľa – stres.
Pred a počas tehotenstva sú dôležité aj vitamíny a minerály, ktoré ženské telo pri príprave na tehotenstvo potrebuje. Samozrejmosťou v jedálničku by malo byť zaradenie ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín, potravín s obsahom vápnika, orechov, mäsa a rýb. Samozrejme, aj v tomto prípade záleží na preferenciách budúcej mamičky či prípadne rôznych potravinových obmedzení zo zdravotného hľadiska. Dôležitou živinou sú najmä omega-3 mastné kyseliny, ale aj kyselina listová. Tá je pomocníkom pri predchádzaní rozličným vrodeným chybám. Aj v rámci samotného stravovania by sa budúce mamičky mali poradiť s odborníkom, ktorý ich správne nasmeruje pri výbere konkrétnych potravín, ale aj druhov a množstva výživových doplnkov a suplementov.
Prípravu na tehotenstvo by budúce mamičky nemali zanedbávať. Môžu tak predísť zbytočným budúcim komplikáciám či nejasnostiam v rôznych oblastiach spojených s tehotenstvom. Najlepšie je, ak má budúca mamička k dispozícii niekoho, na koho sa môže v prípade otázok obrátiť. Niekoho, s kým bude môcť odkonzultovať svoje otázky, nejasnosti či hoci sa len porozprávať o priebehu príprav na tehotenstvo a budúce rodičovstvo.
Viac zaujímavých a užitočných informácií TU.
Mohlo by Vás zaujímať
Ako si uľaviť pri bolestiach chrbta počas tehotenstva? | Fit v tehotenstve? Nenechajte svoju kondičku upadnúť! | Ako zvládnuť tehotenské nevoľnosti? Poradíme Vám. |
Zdroje: